Organizace a spolky

Sbor dobrovolných hasičů Pavlínov

Důvodem k založení sboru v Pavlínově byl oheň. Již v roce 1896 byla domluvena koupě stříkačky pro obec, přestože sbor ještě nebyl založen, ale pro odpor některých občanů musela být koupě zrušena. Pan Vondruška koupil malou ruční stříkačku, ale obecní zastupitelstvo mu ji odmítlo zaplatit, proto si ji musel ponechat sám. V r. 1901 a 1902 se jednalo o založení SDH, ovšem mnoho občanů bylo proti. Do té doby, než v Pavlínově vypukl požár u Moravů (31) a díky neodbornosti při hašení vyhořeli i sousedé. Tato událost přiměla obecní zastupitelstvo k založení hasičského sboru – po všech schváleních – s datem 19.4.1903.

Číst více...

Ochotnické divadlo Pavlínov

Pavlínov je svou ochotnickou historií proslulý nejen na svém území, ale i v širším okolí. Velkým tahounem a vedoucí ochotníků byla v minulosti dlouhou dobu paní ředitelka místní Základní školy paní Sedláková.

Číst více...

Myslivecké sdružení Pavlínov - Stránecká Zhoř

myslivciMyslivecké sdružení Pavlínov – Stránecká Zhoř je jedno z největších sdružení bývalého okresu Žďár nad Sázavou. Větší honitbu vlastní a užívá jen honitba zámku Žďár nad Sázavou. Honitba Mysliveckého sdružení Pavlínov – Stránecká Zhoř nebývala svou rozlohou tak veliká jako dnes. Vznikala postupně slučováním menších honiteb, až dosáhla výměry necelých 3000 ha.

Číst více...

TJ Pavlínov