Ochotnické divadlo Pavlínov

Pavlínov je svou ochotnickou historií proslulý nejen na svém území, ale i v širším okolí. Velkým tahounem a vedoucí ochotníků byla v minulosti dlouhou dobu paní ředitelka místní Základní školy paní Sedláková.

Poslední počin ochotníků proběhl v r. 2005 hrou Modrý slon pod taktovkou pana učitele Čermáka. Od té doby ochotnictví v Pavlínově utichlo.

Na konci léta letošního roku (2019) jsme se rozhodli silně zakořeněnou ochotnickou tradici v Pavlínově znovu vzkřísit. Nově vytvořené jádro ochotníků Marie Březková a Ladislav Řezníček oslovili ředitelku Základní školy paní Evu Požárovou, zda by případnou skupinu amatérských herců režírovala. Ta s radostí souhlasila a zbývalo jediné – sehnat herce.

Nejprve jsme (čerpáním informací z minulosti) oslovili několik pavlínovských. Setkali jsme se však tváří v tvář s problémem nedostatku času téměř všech oslovených, proto jsme rozeslali všem občanům textové zprávy, aby se ten, kdo má chuť být u toho, dostavil na úvodní schůzku ochotníků.

V tu chvíli už jsme měli v hlavě hru, která byla kandidátem na naši premiéru. Na schůzce se sešlo devět občanů a dobrodružství pomalu začínalo mít konkrétní obrysy.

Sešla se parta lidí, která spolu ráda tráví čas a všichni do celého projektu vyloženě vskočili s vervou a nadšením. Od počátku října se tak každý týden scházíme, abychom mohli za několik měsíců stanout na prknech pavlínovského kulturáku, která znamenají svět. Plánujeme pouhé dvě představení a pouze v naší obci. Secvičujeme komedii, jež napsal herec Antonín Procházka, kde je několik linií zápletek korunovaných složitými lidskými vztahy, jak už to u komedií bývá.

Našimi jedinými cíli je vytvořit v Pavlínově zase něco nového, zpříjemnit místním našimi amatérskými počiny čas a podpořit místní kulturní dění. Nezajímají nás naše politická či jiná vyznání. Nevíme, jestli budeme úspěšní a jestli budeme dobří. Nicméně budeme hrát, jak nejlépe umíme. Nejsme totiž profesionálové, jen desítka lidí, která se rozhodla věnovat svůj čas něčemu, co vnímáme jako smysluplné.

V současné chvíli je na palubě naší ochotnické lodi Marie Březková, Laďa Řezníček, Marek Jaša, Iveta Letmajerová, Liba Svobodová, Ondra Mužátko, Katka Dohnalová, Jirka Jaša a Pavel Dohnal. Z kapitánského můstku na nás dohlíží paní ředitelka Eva Požárová.

Budeme rádi, pokud se bude náš okruh ochotníků, a nejenom ochotníků, rozšiřovat. S přípravou celé hry je nekonečné množství práce a zatím nevíme, jestli na ni stačíme. Proto vám, pavlínovští, budeme vděční, když naše kruhy rozšíříte.

Nyní jsme zhruba v jedné třetině všech příprav a trénování, avšak věřím, že neztratíme kuráž, ani chuť. Všem našim ochotníkům přeji, aby – dle hereckého přání štěstí – zlomili vaz!

Marie Březková